Czy Rozpoznajesz Te 5 Czynników, Które Nie Pozwolą Ci wybielić zęby? - Dobry dentysta

Wybielanie cieszyn

Różnica między dentystą a stomatologiem

Być może zastanawialiście się kiedyś, dlaczego istnieją gabinety stomatologiczne, ale zazwyczaj idziemy do lekarza dentysty. Czy jest jakaś różnica występująca między lekarzem stomatologiem, a lekarzem dentystą? Gdyby pominąć

Czy Rozpoznajesz Te 5 Czynników, Które Nie Pozwolą Ci wybielić zęby? - Dobry dentysta Wybielanie cieszyn
różnice w nazewnictwie, to żadnej innej różnicy tak naprawdę nie ma. Obecnie nazwy lekarz stomatolog oraz lekarz dentysta mogą być używane naprzemiennie. Istnienie dwóch nazw na ten sam zawód można wytłumaczyć tym, że zanim Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, to osobom po odpowiednich studiach przyznawano tytuł lekarza stomatologa, natomiast po przyłączeniu się do Unii Europejskiej zaczęto używać tytułu lekarza dentysty. Jedyna różnica więc pomiędzy lekarzem dentystą, a lekarzem stomatologiem to czas ukończenia studiów i otrzymania tytułu. Ciekawostką dotyczącą tych nazw jest to, że jedna z nich wywodzi się greki, inna zaś z łaciny. Słowo dentysta ma swoje źródło w łacinie, gdzie dens oznacza ząb, natomiast nazwa stomatolog pochodzi z greki, w której stoma to po prostu usta.


Jakie są specjalizacje stomatologiczne

Stomatologia, która jest jednym z wielu działów medycyny, zajmuje się funkcjonowaniem jamy ustnej, zębów, przyzębia i okolic przyległych wraz ze stawem żuchwowym. Jest to szeroki dział medycyny posiada więc wiele specjalizacji, które pozwalają klasyfikować wszelkie działania z zakresu stomatologii. Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje usługi z kilku różnych specjalizacji, a są to głównie chirurgia stomatologiczna, protetyka, stomatologia dziecięca czy stomatologia zachowawcza. W polskim systemie można wyróżnić dziewięć różnych specjalizacji stomatologicznych, z czego jedne są oferowane przez gabinety dentystyczne, inne zaś działają w szeroko pojętym środowisku naukowym. Jednymi z najczęściej oferowanych i świadczonych usług stomatologicznych są te, które dotyczą działu stomatologii zachowawczej z endodoncją, ponieważ ta specjalizacja ma za zadanie leczenie próchnicy zębów. Inną specjalizacją, która jest dość powszechnie znana, jest profilaktyka stomatologiczna, której celem jest zapobieganie różnym chorobom zębów i jamy ustnej.


Lekarz dentysta

Współcześnie istnieje wiele zawodów, do których wykonywania potrzebne są określone kwalifikacje. Jednymi z zawodów, które wymagają odbycia określonej edukacji żeby zdobyć prawa do ich wykonywania są wszelkie zawody medyczne. Stomatologia, która jest jednym z działów medycyny, również wymaga od kandydata ukończenia odpowiednich studiów, żeby mógł pracować jako lekarz dentysta. Stomatolog, inaczej nazywany także dentystą, zajmuje się leczeniem, profilaktyką oraz diagnozowaniem chorób zębów, jamy ustnej i okolic przyległych. Istnieje wiele specjalizacji stomatologicznych, które zajmują się określonym zakresem działań dotyczących stomatologii. Żeby zostać lekarzem dentystą konieczne jest ukończenie pięcioletnich studiów magisterskich, a pełne prawo do wykonywania zawodu dentysta otrzymuje po zdaniu specjalnego egzaminu. W zależności od wybranej na studiach specjalizacji lekarz dentysta może się zajmować danym działem stomatologii. Możliwe jest ukończenie kilku różnych specjalizacji poszerzających zakres wykonywanych obowiązków.


Rodzaje wybielania stomatologicznego

Wybielanie zębów jest zabiegiem czysto estetycznym pozwalającym na cieszenie się śnieżnobiałym uśmiechem. Wybielanie zębów można podzielić na zabiegi wykonywane w gabinetach stomatologicznych oraz na te stosowane w domu. Wybielanie zębów w domu odbywa się za pomocą specjalnych środków wybielających, takich jak pasty, Wymaga to jednak regularności w stosowaniu, a efekty nie są tak spektakularne. Jeśli zaś chodzi o wybielanie zębów w gabinetach stomatologicznych to można wyróżnić dwie podstawowe metody, którymi są wybielanie za pomocą lampy oraz tak zwane wybielanie nakładkowe. Wybielanie zębów za pomocą lampy pozwala osiągnąć natychmiastowy efekt rozjaśniający szkliwo, który utrzymuje się przez wiele lat nie ingerując przy tym w strukturę zęba. Zabieg ten jest jednak dość kosztowny, a sam efekt jest osiągany za pomocą nałożenia pasty wybielającej i oświetlenia jej specjalną lampą. Jeśli chodzi zaś o wybielanie nakładkowe jest to tańsza metoda, wymagająca jednak stosowania specjalnych żeli i nakładania szyn na kilka godzin w domu.