12 Faktów, Które Zmienią Wszystko Co Myślałeś O Tym Jak Leczyć zęby - Dobry dentysta

Klinika stomatologiczna Zabrze

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna jest taką specjalizacją, która pochodzi z dwóch dziedzin medycyny, takich jak stomatologia oraz chirurgia. Dentysta specjalizujący się w chirurgii stomatologicznej może wykonywać szere

12 Faktów, Które Zmienią Wszystko Co Myślałeś O Tym Jak Leczyć zęby - Dobry dentysta Klinika stomatologiczna Zabrze
g różnych zabiegów. Stomatologia chirurgiczna zajmuje się takimi kwestiami, jak leczenie operacyjne jamy ustnej oraz okolic przyległych. Przykładowymi zabiegami świadczonymi w gabinetach dentystycznych z zakresu chirurgii stomatologicznej są ekstrakcje zęba, zakładanie implantów oraz chirurgiczne wydłużenie koron. Ciekawostką dotyczącą chirurgii stomatologicznej jest to, że jako jedna z dwóch specjalizacji stomatologicznych jest powszechnie uznawana przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. Chirurgia stomatologiczna, jako specjalność z dwóch dziedzin medycyny, wymaga przygotowania ogólnochirurgicznego. Podstawowym zabiegiem wykonywanym przez dentystę w ramach chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie. Innym zabiegiem chirurgii stomatologicznej oferowanym przez gabinety stomatologiczne jest ewakuacja ropnia.


Technika Digital Smile Design

Stomatologia jest szeroką dziedziną medycyny, w ramach której również następuje szybki rozwój nowych technologii. Digital Smile Design, czyli inaczej Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu, jest usługą oferowaną przez coraz większą ilość gabinetów stomatologicznych, w szczególności tych działających w ramach stomatologii estetycznej. Mianem Cyfrowego Projektowania Uśmiechu określa się koncept, który polega na projektowaniu uśmiechu na podstawie fotografii portretowej. Technika Digital Smile Design pozwala na lepsze zaplanowanie leczenia zębów oraz przewidzenie planowanych rezultatów. Jest to bardzo przydatna usługa stomatologiczna, która pozwala pacjentowi zobaczyć planowany rezultat po zakończonym leczeniu. Dzięki Cyfrowemu Projektowaniu Uśmiechu możliwe jest jak najlepsze dopasowanie leczenia stomatologicznego do indywidualnych potrzeb klienta. Dentysta korzystający z tego rodzaju technologii z pewnością zdaje sobie sprawę, jak ważne jest dla pacjenta posiadanie pięknego uśmiechu, który będzie spełniał jego oczekiwania.


Stomatologia mikroskopowa

Współcześnie stomatologia korzysta z różnych nowoczesnych sprzętów, żeby podnieść jakość wykonywanych zabiegów z korzyścią dla pacjenta. Stomatologia mikroskopowa jest idealnym przykładem wykorzystywania nowoczesnego sprzętu podczas leczenia zębów. Gabinety dentystyczne, które oferują usługi z zakresu stomatologii mikroskopowej z pewnością świadczą zabiegi na wysokim poziomie. Stomatologia mikroskopowa to nic innego, jak leczenie zębów z użyciem mikroskopu. Stosowanie mikroskopu w stomatologii posiada wiele zalet, a główną z nich jest znaczne zwiększenie precyzji i dokładności wykonywanych zabiegów. Stomatologia mikroskopowa jest używana głównie przy leczeniu kanałowym zębów, gdzie przy tego rodzaju zabiegu bardzo ważna jest precyzja i dokładne wyczyszczenie, a potem wypełnienie kanałów zęba. Użycie mikroskopu pozwala dentyście na obejrzenie stanu uzębienia w znacznym powiększeniu, co przydaje się także przy diagnostyce różnych problemów. Stomatologia mikroskopowa jest istotną dziedziną stomatologii wykorzystywaną przez dentystów.


Czym jest implantologia stomatologiczna

Implantologia jest nauką, która zajmuje się wprowadzaniem implantów do żywego organizmu, badaniem ich budowy oraz interakcji i właściwości. Implantologia jest wykorzystywana w różnych dziedzinach medycyny, w tym także w stomatologii. Implantologia stomatologiczna polega na odbudowie uzębienia za pomocą specjalnych implantów, które zastępują korzeń zęba. Implanty dentystyczne są wykorzystywane w celu odbudowy utraconych zębów, zarówno w przypadku pojedynczych ubytków, jak i przy braku większej ilości zębów. Zabiegi wykonywane przez dentystów w ramach implantologii, poza przywróceniem właściwego funkcjonowania układu żucia, mają także cele estetyczne. Prężny rozwój dziedziny, jaką jest implantologia stomatologiczna, pozwala na wykonywanie coraz mniej inwazyjnych oraz bezpieczniejszych zabiegów. Implanty używane w stomatologii są wykonane z tytanu, który dzięki swoim właściwościom idealnie nadaje się jako podstawa do odbudowy utraconych zębów. Zabiegi z zakresu implantologii są istotną częścią stomatologii estetycznej.


Podział na specjalizacje stomatologiczne

Stomatologia, tak jak wiele innych dziedzin medycyny, posiada własne specjalizacje. Można wyróżnić kilka specjalności stomatologicznych, które zajmują się określonym zakresem zabiegów stomatologicznych. Lekarz dentysta może wykonywać zabiegi z kilku różnych specjalności stomatologicznych, przykładowo takich, jak chirurgia stomatologiczna, protetyka czy ortodoncja. Innymi specjalnościami wyróżnionymi w ramach stomatologii są periodontologia, stomatologia dziecięca czy stomatologia zachowawcza z endodoncją. Specjalność stomatologiczną wybiera się na studiach dentystycznych, która odbywa się na zasadzie jednolitych modułów i w zależności od wybranej specjalności może trwać od trzech do sześciu lat. Można wyróżnić aż dziewięć specjalizacji stomatologicznych, a są to kolejno chirurgia stomatologiczna, chirurgia twarzowo-szczękowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna. Ponadto wyróżnia się jeszcze stomatologię dziecięcą, stomatologię zachowawczą, zdrowie publiczne oraz epidemiologię. Lekarz dentysta często oferuje usługi z zakresu różnych specjalności stomatologicznych.


Jakie kwalifikacje musi mieć dentysta

Każdy specjalista pracujący w danej dziedzinie medycyny musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, żeby mógł pracować w zawodzie. Tak samo ma się sprawa, jeśli chodzi o stomatologię. Lekarz dentysta, żeby mógł świadczyć usługi stomatologiczne, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, które zapewniają mu otrzymanie właściwego tytułu. Lekarz dentysta lub dawniej lekarz stomatolog, żeby otrzymać tytuł uprawniający do leczenia pacjentów, musiał ukończyć odpowiednie studia medyczne. Warunkiem, żeby zostać stomatologiem, jest skończenie pięcioletnich studiów dentystycznych, odbycie stażu podyplomowego oraz zdanie odpowiedniego egzaminu. Egzaminem, który zdają osoby chcące uzyskać tytuł lekarza dentysty, jest Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. W ramach studiów dentystycznych dostępne są różne specjalności, spośród których studenci posiadają możliwość wyboru. W zależności od wybranej specjalizacji może ona trwać od trzech aż do
sześciu lat. Wielu dentystów świadczy usługi z zakresu kilku specjalności stomatologicznych.